USR şi-a desemnat candidaţii pentru alegerile locale din 2024, din judeţul Braşov, anunță News.ro. În urma votului membrilor, Allen Coliban (foto) a fost reales candidatul USR la funcţia de primar al municipiului Braşov, pentru un nou mandat, iar senatorul Irineu Darău a fost ales candidatul USR pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov.

Formaţiunea anunţă că, în 2024, ”USR oferă românilor şi braşovenilor o alternativă viabilă la cele două blocuri toxice: sistemul învechit al PSD-PNL care şi-a demonstrat limitările în ultimii peste 30 de ani şi varianta extremistă, anti-europeană, care nu reprezintă viitorul nici pentru România, nici pentru Braşov”.

“Îmi doresc un judeţ echilibrat, cu mai mulţi poli de dezvoltare şi fără zone uitate. Consiliul Judeţean trebuie să devină un liant între administraţii, indiferent de culoarea politică, să faciliteze proiecte mari şi să atragă susţinere pentru Braşov de la nivel naţional. Vreau ca pe axa local-judeţean-naţional să ne luptăm pentru sănătate, educaţie, infrastructură şi atractivitate pentru business – pentru ceea ce merităm cu toţii, în fiecare comunitate în parte”, a declarat Irineu Darău, senator şi preşedintele USR Braşov.