USR şi-a desemnat candidaţii pentru alegerile locale din 2024, din judeţul Braşov, anunță News.ro. În urma votului membrilor, Allen Coliban (foto) a fost reales candidatul USR la funcţia de primar al municipiului Braşov, pentru un nou mandat, iar senatorul Irineu Darău a fost ales candidatul USR pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov.

Allen Coliban a fost reales candidatul USR la funcţia de primar al municipiului Braşov, pentru un nou mandat, iar senatorul Irineu Darău a fost ales candidatul USR pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov.

“Continuăm proiectele începute în beneficiul Braşovului. Am cerut votul braşovenilor în 2020 într-un moment pe care l-am descris ca fiind un moment critic, esenţial pentru dezvoltarea oraşului. Pe toate direcţiile de dezvoltare, Braşovul avansează. Avem de trei ori mai multe proiecte decât a avut vechea administraţie, avem finanţări pentru aceste proiecte. Braşovul este pe primele locuri în ceea ce priveşte atragerea de fonduri: avem 1.2 miliarde de lei aprobate prin PNRR şi alte surse nerambursabile. Avem cel mai ambiţios proiect de investiţii în educaţie, avem două creşe şi o gradiniţă finalizate, iar altele sunt în faza de şantier şi de pregătire. Braşovul se dezvoltă într-un ritm accelerat şi sustenabil şi avem motive de mândrie legate de oraşul nostru. Ţin să mulţumesc braşovenilor pentru implicare şi pentru încrederea pe care ne-au acordat-o mie şi echipei”, a declarat Allen Coliban, primarul Braşovului.

Formaţiunea anunţă că, în 2024, ”USR oferă românilor şi braşovenilor o alternativă viabilă la cele două blocuri toxice: sistemul învechit al PSD-PNL care şi-a demonstrat limitările în ultimii peste 30 de ani şi varianta extremistă, anti-europeană, care nu reprezintă viitorul nici pentru România, nici pentru Braşov”.