Un copil în vârstă de 13 ani pare să fi fost supus exploatării prin muncă în cadrul stânelor unui individ, care a înlesnit această situație prin oferirea de bani părinților minorului. Din nefericire, acesta a fost privat de dreptul său de a merge la școală, având un nivel de educație limitat la doar trei clase.

Autoritățile, respectiv polițiștii și procurorii, desfășoară cinci percheziții în județul Brașov în legătură cu acest caz. Ancheta vizează infracțiuni precum trafic de minori, aplicarea de rele tratamente asupra minorului, împiedicarea accesului la învățământul general obligatoriu, complicitate la trafic de minori și complicitate la aplicarea de rele tratamente asupra minorului.

Conform informațiilor furnizate de către anchetatori, începând cu vara anului 2023, un bărbat a transportat și găzduit în două așezări pastorale (stâne) din județul Brașov un băiat de 13 ani, cu scopul exploatării prin implicarea acestuia în muncă și furnizarea de servicii.

Făptuitorul a profitat de poziția sa notorie în comunitatea rurală și de situația financiară favorabilă, exercitând abuz de autoritate asupra victimei minore. Având în vedere vulnerabilitatea evidentă a copilului, provenind dintr-o familie cu resurse materiale limitate și cu un nivel de educație redus, individul a oferit sume de bani părinților minorului. Aceștia au consimțit astfel ca fiul lor să presteze diferite munci la stânele conduse de agresor.