Vestea mult așteptată de către comunitatea făgărășeană de peste 30 de ani a devenit realitate, odată cu demararea lucrărilor la varianta de ocolire a municipiului Făgăraș. Această inițiativă a traversat un parcurs lung, inițiat în 2016, când s-a început procesul de transfer al acestui drum în proprietatea municipiului, anterior aflându-se sub administrarea Ministerului Transporturilor. Documentațiile, avizele și licitațiile au constituit etapele ulterioare, culminând în semnarea contractului pentru proiectare și execuție în luna iunie 2023, în favoarea companiei câștigătoare, STRABAG SRL.

Procesul a fost marcat de obstacolele birocratice și administrative, însă eforturile depuse au condus la realizarea proiectului mult așteptat. Firma STRABAG SRL a finalizat faza de proiectare și a obținut avizele necesare, iar cu puțin timp în urmă, a fost dat ordinul de începere a lucrărilor. Primul pas concret constă în demararea lucrărilor la cele două poduri situate pe traseul variantei de ocolire.

Evenimentul reprezintă o realizare semnificativă pentru comunitatea locală, având în vedere că varianta de ocolire a fost promisă de către toți candidații la Primăria Făgăraș în ultimii 30 de ani. Deși parcursul proiectului nu a fost lipsit de dificultăți, acesta a luat amploare în ultimii ani, culminând cu desemnarea câștigătorului contractului în acest an.

Primarul Făgărașului, Gheorghe Sucaciu, a confirmat începerea lucrărilor și a subliniat importanța proiectului pentru comunitate. Modernizarea variantei de ocolire va contribui la eliminarea traficului de vehicule grele prin oraș, conferindu-i un aspect turistic și îmbunătățind infrastructura pentru viitor.

Varianta de ocolire va avea o lungime de 5,922 km și se va desprinde din DN 1 la km 232+324, închizându-se în DN 1 la km 236+263. Proiectul include două intersecții giratorii cu DN1 și una cu drumul DJ104D. Prin realizarea acestui proiect, se urmărește îmbunătățirea condițiilor de circulație, eliminarea traficului greu din centrul orașului și consolidarea infrastructurii pentru turism. Valoarea contractului pentru proiectare și execuție este de 43.568.555,49 lei, fără TVA, iar durata estimată de execuție a lucrărilor este de 24 de luni.