Consiliul Local Braşov a aprobat luni, 22 noiembrie, o hotărâre privind majorarea preţului gigacaloriei cu 33%. Începând din 1 noiembrie, preţul facturat populaţiei este de 264,14 lei/Gcal cu TVA, faţă de la 198,97 lei/Gcal cu TVA, cât era înainte.

Conform calculelor iniţiatorului proiectului, chiar şi cu această majorare a tarifelor, anul viitor, de la bugetul local al municipiului se va plăti în plus faţă de anul acesta suma de 23.161.260 lei, inclusiv TVA, pentru a subvenţiona preţul gigacaloriei furnizat populaţiei.

„În cazul în care tariful pentru populaţie nu s-ar modifica, efortul financiar anual al Municipiului Braşov ar fi cu 1.509.060 lei, cu TVA, mai mare decât 23.161.260 lei inclusiv TVA”, se arată în raportul de aprobare a Hotărârii de Consiliu Local.