Persoanele care se folosesc de certificatul verde al altora se pot alege cu dosare penale și riscă închisoarea, atrag atenția polițiștii brașoveni. În ultimele zile, cel puțin patru persoane identificate pe raza județului Brașov sunt cercetate pentru „fals privind identitatea”, transmite Radio România Brașov, citată de Rador.

Ultimul caz prezentat de polițiștii brașoveni a fost înregistrat miercuri. Potrivit informațiilor primite de la purtătorul de cuvânt al IPJ Brașov, Alina Ivan, cu ocazia activităților desfășurate pentru verificarea respectării normelor legale în vigoare privind prevenirea răspândirii virusului Sars-CoV-2, polițiștii au identificat o tânără, în vârstă de 25 ani, care se afla în incinta unei societăți comerciale situată pe raza municipiului Brașov și care, la solicitarea forțelor de ordine, a prezentat un certificat verde.
Când au fost verificate datele din documentul prezentat s-a constatat faptul că documentul nu-i aparținea. Ca urmare, a fost deschis un dosar penal pentru fals privind identitatea.