Trei indivizi au fost plasați în arest preventiv timp de 30 de zile, sub acuzația de trafic de droguri, după ce ar fi furnizat cannabis și MDMA consumatorilor din județul Brașov, solicitând sume cuprinse între 40 și 900 de lei, conform informațiilor furnizate de News.ro.

Reprezentanții Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) au comunicat că cei trei inculpați sunt subiectul a două anchete penale, fiind acuzați de săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și trafic de droguri de mare risc.

„Conform cercetărilor efectuate, inculpații au fost implicați în deținerea și comercializarea repetată a unor cantități de droguri de risc, respectiv cannabis, și de droguri de mare risc, precum MDMA, destinate consumatorilor din județul Brașov, în schimbul unor sume cuprinse între 40 și 900 de lei.

În cadrul perchezițiilor domiciliare desfășurate, au fost descoperite și confiscate cantități semnificative de droguri, inclusiv cannabis și ketamină, alături de numeroase grindere și cântare electronice de precizie, precum și obiecte purtătoare de urme de substanțe interzise și alte mijloace de probă”, au declarat procurorii DIICOT.

Cei trei suspecți au fost prezentanți în fața Tribunalului Brașov, iar instanța a dispus arestarea lor preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.