Primăria Brașov a demarat un ambțios proiect de investiții evaluat la aproximativ 1,9 milioane de lei (echivalentul a 380.000 de euro), fără TVA, beneficiind de finanțare din partea Administrației Fondului pentru Mediu (AFM). Acest proiect vizează instalarea a 15 stații de încărcare destinate mașinilor electrice și hibride cu sistem plug-in. Prima dintre aceste stații va fi montată în parcarea multietajată din Poiana Brașov și va oferi două puncte de încărcare, unul cu o putere de 100 Kw și unul de 22 Kw, conform unui comunicat oficial emis de Primăria Brașov.

La ora actuală, Primăria Brașov are în derulare un proiect de dezvoltare a unei rețele extinse de aproximativ 250 de stații de încărcare, care vor fi plasate în zonele cu trafic intens, în cartierele orașului, la stațiile de taxi și în parcările publice.

Primarul municipiului Brașov, Allen Coliban, a declarat într-un comunicat de presă: „Demarăm lucrările pentru instalarea a încă 15 stații de încărcare pentru automobilele electrice și hibride plug-in, care se vor adăuga celor 24 deja existente. Avem aprobare pentru finanțarea a aproximativ 140 de stații suplimentare, cu finanțare atât prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), cât și din partea AFM. Suntem în etapa a doua de evaluare pentru încă 80 de stații, toate finanțate de AFM. Cu implementarea acestor proiecte, vom dezvolta o rețea de 250 de stații publice de încărcare, acoperind atât cartierele orașului, cât și zonele frecventate de turiști.”

Montarea stațiilor de încărcare electrică va fi efectuată de către compania Evgo Green Motion, cu sediul în județul Argeș.