Parteneriatul pentru Massif 2024 a fost respins de aleșii locali, joi, în ședința de plen prelungită. Votul negativ a fost dat după ce viceprimarul Braşovului, Sebastian Rusu, a solicitat amânarea proiectului, transmite Radio România Brașov, preluat de Rador.

Asta pentru a avea discuţii cu organizatorii evenimentului, după ce, a afirmat el, la ediția din acest an, Primăria Braşov a fost amendată de Garda de Mediu pentru distrugerea suprafeței înierbate și pentru că au fost tăiați arbori.

Primarul municipiului Brașov, Allen Coliban, inițiatorul proiectului, nu a fost de acord cu amânarea lui, astfel că, la momentul votului de aprobare, majoritatea consilierilor locali a votat împotrivă.

Massif, prima ediție, a avut loc în Poiana Brașov, la începutul lunii martie 2023.