Primarul Brașovului, Allen Coliban, anunță că orașul are oportunitatea de a renaște industrial prin investiția într-o nouă fabrică de componente electronice și electrocasnice a companiei germane DIEHL.

Astfel, spune edilul, în anii vor fi deschise aproximativ 650 de noi locuri de muncă bine plătite.

„Compania germană DIEHL vine la Brașov, urmând să investească aproape 60 de milioane de euro într-o fabrică de componente electronice.

Orașul nostru are o tradiție industrială puternică, în urmă cu câteva zeci de ani, la apogeu, era al doilea cel mai important centru muncitoresc din România, cu zeci de mii de muncitori care deserveau platformele industriale existente la acea vreme.

Pentru a dezvolta Brașovul, atragem în continuu fonduri europene, dar și investiții private. Cea mai recentă mare investiție privată fiind anunțată de către compania DIEHL, fondată în 1902, în Germania.

Josef Fellner, directorul financiar al Diehl Controls, a spus că principalele motive pentru care dintre 20 de orașe, Brașovul a fost ales ca locație pentru viitoarea lor fabrică de componente electronice pentru electrocasnice sunt amplasarea, sprijinul Primăriei & Clubului Economic German și calitatea învățământului dual.

Această investiție importantă, în zona high-tech, va genera, de-a lungul anilor, 650 de locuri de muncă bine plătite. Brașovul renaște industrial.”, a transmis Allen Coliban, primarul Brașovului.