Primarul Brașovului, Allen Coliban a anunțat ieri, 12 decembrie, pe pagina sa de socilaizare, că urmează a fi amplasate primele 15 stații pentru reîncărcarea mașinilor electrice.

Conform edilului, proiectul pentru amplasarea a alte 242 de noi stații se află în stadii avansate

„Amplasăm primele 15 stații pentru reîncărcarea mașinilor electrice. În total, vom da în folosință 242 de noi stații de reîncărcare, proiectele pentru ele aflându-se în stadii avansate.

Aceste prime stații au câte 2 puncte de reîncărcare și vor fi amplasate astfel: 4 la Parcarea multietajată Regina Maria, 3 la Terminalul RATBV Bartolomeu, 3 la Terminalul RATBV Rulmentul, 2 la Terminalul RATBV Poienelor, 2 la Parcarea din Gara Brașov și una la Parcarea multietajată din Poiana Mică.

Nu le puteam cere brașovenilor să fie alături de noi în obiectivul de a reduce poluarea și de a face din Brașov capitala verde a României fără să le asigurăm infrastructura necesară.

Stațiile de reîncărcare pentru autovehiculele electrice și hibrid plug-in, cea mai mare flotă de autobuze electrice din țară, finanțări pentru piste de biciclete, toate fac parte dintr-un proiect amplu de încurajare a mobilității cu impact redus asupra mediului.

Conform unui studiu efectuat de Asociația Constructorilor Europeni de Automobile, în perioada ianuarie – iunie 2022, vânzările de mașini electrice au crescut în România cu 410%. Vorbim de cea mai mare creștere din Europa.

În municipiul Brașov sunt înregistrate deja peste 3750 de autoturisme electrice și hibrid, dintre care o mare parte sunt cu sistem plug-in. Perspectivele arată că numărul lor va crește. De aceea, pregătim și infrastructura necesară pentru mașinile verzi.”, a transmis Allen Coliban, primarul Brașovului.